Testuj na 8 rdzeniach!

Chyba każdemu, kto pracował przez dłuższy czas z Resharperem, trudno sobie wyobrazić pracę bez tego dodatku do Visual Studio. Resharper ma wiele świetnych funkcji lecz dzisiaj chciałem podzielić się informacją o jednej z ostatnich jakie odkryłem – możliwości uruchamiania testów z wielu projektów z testami jednocześnie.

Domyślnie test runner Resharpera skonfigurowany jest do uruchamiania testów z jednego assembly na raz. Podczas wykonywania testów test runner przedstawia sie jak poniżej.

testrunner-1-assembly

Jak widać najpierw wykonały się testy z pierwszych dwóch projektów i teraz wykonujemy testy z trzeciego.

Takie domyślne ustawienie nie powoduje żadnych niedogodności do czasu aż napiszemy większą liczbę testów. W przypadku mojego projektu przy ok. 1300 unit testach czas ich wykonywania zaczynał trochę doskwierać. Zwłaszcza, że zasadą naszego projektu jest update źródeł i uruchamianie wszystkich unit testów przed każdym commitem (check in dance). A że pracuję zgodnie z praktyką („check in early, check in often”) tę procedurę powtarzam wielokrotnie każdego dnia.

Nie pamiętam już jak na nią trafiłem, ale interesująca nas opcja znajduje się w okienku dostępnym z menu Resharper->Options.

Resharper 8 assembly na raz
W pracy mam szczęście posiadać maszynę z 8 rdzeniowym procesorem i7. Dzięki temu mam dostępne ustawienie jak powyżej (Resharper wykrywa liczbę logicznych rdzeni procesora i ogranicza maksymalną liczbę jaką możemy wybrać do liczby tych rdzeni)

A teraz jak wygląda test runner przy ustawieniu jak powyżej

testrunner-8-rdzenie

Teraz wyraźnie widać jak uruchamiają się testy z wielu assembly jednocześnie.

No dobrze, ale jaki zysk udało się osiągnąć? Przy uruchamianiu testów z jednego assembly jednocześnie na raz wszystkie ok 1700 unit testów uruchamia się w czasie ok 1m 40s. Przy wykorzystaniu wszystkich 8 rdzeni ten czas spada do ok 50s! Jak dla mnie jest to świetny wynik. Przy 10 commitach dziennie daje to ok 8 minut. Niby nie tak dużo, ale ziarnko do ziarnka…

Ale może ważniejszym od tego zaoszczędzonego czasu jest to, że nie wybijamy się z rytmu pracy kilka razy dziennie prawie dwu minutowym oczekiwaniem i bezmyślnym gapieniem się w okienko test runnera. Pracodawco, nie oszczędzaj na maszynach dla deweloperów 🙂

2 uwagi do wpisu “Testuj na 8 rdzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s