Panie i Panowie oto …

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest prosta, jednak bardzo użyteczna, i jak się okazuje chyba mało znana metoda jednej z klas dostępnych w .NET Framework już od wersji 1.1.

Chyba w każdej aplikacji prędzej, czy później, stajemy przed koniecznością wyliczenia ścieżki do jakiegoś katalogu lub pliku. Częstym rozwiązaniem jakie widzę w kodzie jest coś takiego:

image 

Ale co jeżeli ‚katalog’ jest zdefiniowany z backslashem na końcu? Błąd! W tak banalnym kodzie.
No więc ‚ulepszamy’ kod ‚obkomentowując’ go.

image

Programista dodał komentarz. Z trzema wykrzyknikami, aby dodać mu wagi. Zadowolony z siebie wrzucił "obkomentowany" kod do repozytorium.

Ale co jeżeli w innej części aplikacji inny programista też musi wykonać taką operację? Co powstrzyma go przed zrobieniem czegoś takiego?

image

Nic! I mamy błąd w tak banalnym kodzie. Czy jest wygodne rozwiązanie na ten problem? Przedstawiam metodę System.IO.Path.Combine(string path1, string path2).

Metoda rozwiązuje dla nas powyższy problem. Dzięki jej wykorzystaniu nie musimy się martwić jak zdefiniowany jest katalog. Jej podstawowe działanie przedstawiają poniższe testy.

image

Ale to nie wszystko. Metoda robi dużo więcej. Co jeżeli katalog lub plik są null? Co jeżeli w nazwie katalogu, lub nazwie pliku, zawarto niedozwolone znaki? Metoda rzuci odpowiednie wyjątki. Spójrzmy na zdekompilowany kod klasy Path.

image

Zapomnijmy raz na zawsze o kłopotach ze sklejaniem ścieżek do plików, korzystajmy z System.IO.Path.Combine!

4 uwagi do wpisu “Panie i Panowie oto …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s