Złożoność przypadkowa

Programowanie to generalnie niełatwa praca. Powoduje to Ilość szczegółów, o które musimy zadbać, czy sytuacji które musimy przewidzieć. Często użytkownik zlecający napisanie aplikacji sam nie jest świadomy tego z jak złożonego procesu aktualnie korzysta lub jak złożonego systemu wymaga. Zdaje sobie z tego sprawę dopiero na etapie szczegółowego definiowania wymagań.

Skomplikowane aplikacje mogą wymagać skomplikowanego kodu. Jeżeli jego złożoność wynika ze złożoności modelowanego problemu to wszystko jest ok. Jako takie złożone problemy wyobrażam sobie np. autopilota w samolocie, system sterowania rakietą lecącą w kosmos, aplikacje dla chemików (chemia to dla mnie również kosmos:)). A z własnego doświadczenia – ubezpieczenia. Gorzej, jeżeli złożoność kodu wynika ze… złożoności kodu. W takim przypadku mówimy o złożoności przypadkowej.

Na pewno nie raz spotkaliście się z kodem, który prosty problem rozwiązywał w sposób bardzo złożony. Albo przynajmniej w sposób za bardzo złożony. Sami może taki kod napisaliście. Mi się zdarzało i pewnie jeszcze nie raz zdarzy. Czasem jest tak, że wiem, że dany kawałek kodu można napisać lepiej. Ale jeszcze nie wiem jak. Czasem pomysł przychodzi po chwili zastanowienia, a czasem nawet po kilku dniach – ni stąd ni z owąd wpada do głowy. Wtedy testy zapewniają mi możliwość bezpiecznego refactoringu do czytelniejszej postaci.

Spójrzmy na przykład takiego kodu (akurat tego sam nie napisałem, a jakbym napisał to spaliłbym się ze wstydu). Metoda konwertuje DataTable na string. Spróbujcie w kilka/kilkanaście sekund przeanalizować jak ona działa. Jakie będą wyniki dla tabeli z takimi wierszami jak poniżej?

1. „wiersz 1”, 123
2. „wiersz 2”, 321

string result = string.Empty;
if (dt != null && dt.Rows != null && dt.Rows.Count > 0)
{
int columnsCount = dt.Columns.Count;
foreach (DataRow dr in dt.Rows)
{
for (int i = 0; i < columnsCount; i++)
{
result += dr[i].ToString();
if (i < columnsCount – 1)
result += columnDelimiter;
}
if (dt.Rows.IndexOf(dr) != dt.Rows.Count – 1)
result += rowDelimiter;
}
}
return result;

Jeżeli potrafiliście odpowiedzieć w tak krótkim czasie, to gratuluję. Dla mnie jest to bardzo nieczytelny kod. Spójrzmy na ilość if-ów – coś strasznego. Indeksowanie tablic, sklejanie stringów zamiast użycia StringBuildera (przy małej ilości wierszy w DataTable to jest OK). Sprawdzenie warunku dt.Rows.Count > 0 pomimo, że dalej używamy konstrukcji foreach, która sama dba o sprawdzenie tego warunku. I te wszystkie i – 1, i++, += – jak byśmy rozwiązywali jakieś zadanie matematyczne.

Poniższy test, odpowiada na pytanie co robi ten kod.

[Test]
public void Converts_each_DataTable_row_to_string_and_joins_converted_rows_into_one_string() {
var table = new DataTable();
table.Columns.Add(„tekst”, typeof (string));
table.Columns.Add(„liczba”, typeof (int));
table.Rows.Add(„wiersz 1”, 123);
table.Rows.Add(„wiersz 2”, 321);

var bbc = new Badbadclass();
var result = bbc.ConvertToString(table);

Assert.That(result, Is.EqualTo(„wiersz 1|123*wiersz 2|321”));
}

Nic wielkiego! Czy naprawdę, aż tyle kodu trzeba napisać, aby osiągnąć tak niewiele?

Ale może po prostu się czepiam? W takim razie wykorzystajmy metryki kodu, aby sprawdzić jakość tej metody. Jak powszechnie wiadomo najważniejszą metryką kodu jest WTF/minute 🙂

wtfm

Ja tutaj zdecydowanie widzę wysoki wskaźnik WTF/minute! Ale sprawdźmy co na to VS. Nie określi co prawda wartości dla powyższej metryki, ale potrafi policzyć złożoność cyklomatyczną i maintainability index.

convertToString_bad_code_statistics

Złożoność cyklomatyczna wynosi 9. Czy to dużo, czy to mało? Na tak małą metodę i tak prosty algorytm to bardzo dużo! Maintainability Index im bliższe 100 tym lepiej. Chociaż VS oznaczył wartość kolorem zielonym (dobrze) widać tutaj jeszcze pole do popisu. Zatem spróbujmy.

public string ConvertToStringBetter(DataTable dt)
{
if (dt == null) return string.Empty;

var rows = from DataRow row in dt.Rows
select string.Join(COLUMN_DELIMITER, row.ItemArray);

return string.Join(ROW_DELIMITER, rows);
}

Mam nadzieję, że zgodzicie się, że różnica jest kolosalna! Co na to VS?

convertToString_better_code_statistics
Maintainability Index wyższe o 12, ponad 2 razy mniej linii kodu i ponad dwukrotnie niższa złożoność cyklomatyczna! Spodziewałem się jeszcze lepszego wyniku (CC=2), a nie 4, ale wynika to ze sposobu w jaki VS liczy złożoność cyklomatyczną – o tym może innym razem.

Pamiętajmy, że kod jest znacznie częściej czytany niż pisany.

more_reading_than_writing

http://blog.codinghorror.com/when-understanding-means-rewriting/

Dosyć łatwo jest napisać kod zrozumiały dla komputera, trudniej zrozumiały dla człowieka.

Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand
~Martin Fowler

Starajmy się być tym dobrym programistą z cytatu. Po napisaniu działającego kodu i przed oddaniem go do repozytorium zastanówmy się, czy jasno wyraża on swoje intencje? Jeżeli nie, poprawmy go! Pokusiłem się nawet o wymyślenie nazwy dla tego procesu – Optymalizacja pod czytającego ™ 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s