Zapewniaj metodę ToString() w swoich obiektach

Pomimo stosowania TDD każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się debugować kod. Czy to lubimy, czy nie, czasem po prostu nie ma innego wyjścia. Ułatwiajmy sobie (i osobom, które odziedziczą kiedyś ten kod) debugowanie przez dodawanie ToString() do wszystkich swoich klas.

Podbij ↑

Podczas debugowania niejednokrotnie musimy podejrzeć stan zmiennych wykorzystywanych przez debugowany kod. Proste – wystarczy najechać np. na obiekt typu Character, aby dowiedzieć się, … że jest typu Character.

characterIsCharacter

Bardzo pomocne. Jeszcze gorzej jest, gdy musimy znaleźć obiekt w kolekcji. Wtedy najeżdżając na kolekcję postaci widzimy, że poszczególne elementy kolekcji są postaciami. Wiedziałem!

bunchOfCharacters

Jeżeli klasa Character z przykładu zapewniałaby własną wersję metody ToString() to jej wynik byłby wyświetlany w tooltipie, który prezentuje debugger.

characterIsMerryChristmas

santaAndHisBunch

O wiele lepiej!

Gdybyście zastanawiali się, jak wymyśliłem imiona i nazwiska elfów to wygenerowałem je. W Internecie jest naprawdę wszystko. Więc nikogo nie powinno zdziwić, że są też generatory imion dla elfów 🙂 – http://christmas.namegeneratorfun.com/

Metoda ToString() jest również wykorzystywana przez kontrolki wyświetlające obiekty. Np. gdybyśmy chcieli wyświetlić Mikołaja i jego paczkę w comboboxie wystarczy dodać ich do kolekcji Items tej kontrolki.

selectCharacter

Nadpisanie ToString() prawie nic nas nie kosztuje, a możemy znacznie uprzyjemnić sobie debugowanie. Ale jeżeli napisanie ToString() to dla Was zbyt dużo pracy to możecie wykorzystać Resharpera, aby ją napisał za Was (skrót klawiszowy Alt + Insert – kolejny powód, aby posiadać Resharpera).

generateToString 

Inne sposoby

Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteście przekonani do nadpisywania ToString(), lub nie możecie jej nadpisać to macie inne możliwości.

Opcja darmowa – DebuggerDisplyAttribute

Atrybut znajduje się w przestrzeni nazw System.Diagnostics. Dzięki niemu również można podpowiedzieć debuggerowi jak ma zaprezentować obiekt.

debuggerDisplayAttribute

Gdy klasa nadpisuje metodę ToString() oraz jest udekorowana tym atrybutem debugger wykorzystuje wartość zwracaną przez atrybut.

debuggerDisplayAttributeWorking

Prezentacja danych jest trochę inna. Np. stringi są prezentowane w cudzysłowach. Wykorzystanie atrybutu nie pozwala również na zastosowanie jakiejkolwiek logiki formatowania.

Opcja płatna – OzCode

OzCode to plugin do VS wspomagający debugowanie. Posiada on m.in. funkcję Reveal. Pozwala ona na wybieranie (już w trakcie sesji z debuggerem) właściwości obiektu, które mają być prezentowane po najechaniu na niego kursorem myszy. Przydatne gdy nie mamy dostępu do kodu źródłowego podglądanych obiektów.

Ja zdecydowanie preferuję wykorzystanie metody ToString() w obiektach, które sam będę wykorzystywał i zachęcam Was do tego samego. Nigdy nie wiadomo, może kiedyś będę pracował z Waszym kodem. Natomiast gdybym pisał jakąś bibliotekę ogólnego przeznaczenia dla klienta zewnętrznego to raczej nie poszedłbym w tę stronę. Myślę, że zewnętrzni klienci naszego kodu raczej spodziewaliby się (i oczekiwali?) standardowego działania metody ToString(), czyli zwracania pełnej nazwy typu. Jednocześnie starałbym się ułatwić im debugowanie wykorzystując atrybut DebuggerDisplay.

Na koniec pozwolę sobie na jeszcze jeden przykład.

zyczenia

EDIT: W wyniku wielu uwag i pytań powstał druga część tego postu.

Podbij ↑

11 uwag do wpisu “Zapewniaj metodę ToString() w swoich obiektach

 1. Hm z mojej perspektywy takie podejście łamie jednak zasadę brzytwy Occam’a.

  Jeśli jakaś klasa potrzebuje metody ToString(), bo posługując się Twoim przykładem, chcemy wyświetlić jej obiekty w liście rozwijalnej to w porządku – dajmy jej tę metodę. Jeśli jednak ma to służyć wyłącznie debuggingowi to skłaniałbym się ku zaproponowanemu dalej DebuggerDisplyAttribute.

  Jeśli ktoś już upiera się przy nadpisywaniu metody ToString(), może użyć atrybutu [Conditional(„DEBUG”)]. W takim wypadku nadpisanie metody nastąpi wyłącznie w kodzie kompilowanym w konfiguracjach Debug.

  Więcej o metodach warunkowych: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa288458(v=vs.71).aspx

  Polubienie

 2. Bardzo fajnie opisane (chociaż nie cały świat używa TDD chciał bym zaznaczyć – czy się tego chce czy nie). O atrybucie DebugDisplay nie wiedziałem – pewnie pozwolę sobie też krótki post na moim blogu o nim popełnić (bardzo przydatna sprawa). Co do ToString() to jednak trzeba być bardzo ostrożnym bo to jest metoda wykorzystywana w automatyce nie tylko debuggera. Czasami domyślna metoda sortowania w jakichś kontrolkach to sortowanie po stringu z ToString() – ale czasem i w mniej oczywistych sytuacjach – wystarczy, że jakiś zewnętrzny komponent woła na dostarczonym elemencie ToString() – i teraz możemy sobie zaburzyć sortowanie lub też sprawić, że metoda ToString będzie wywoływana wielokrotnie zupełnie nie potrzebnie produkując stringi które zajmą dużo pamięci (a jak jeszcze komuś przyjdzie do głowy sklejanie stringów plusem to już brrr)

  Polubienie

 3. Co do combo boxa to sie nie zgodze. Zaraz bedziesz mial dugiego gdzie trzeba wyswietlic tylko imie i nazwisko, co wtedy? W jednym bedziesz mial .ToString(), a w drugim wrapper?

  Codo debugowania? Tez nie… przeciez nie bedziesz zmienial co chwile implementacji ToString() bo teraz inne pole chcesz widziec, a moze uzywasz juz go w comboboxie i wtedy skopiesz wyswietlanie?

  Co jak sobie ustawisz w ToString() wyswietlanie hasla (bo debugujesz hashowanie) zostawisz to, a ktos w logach bedzie wysweitlal info(„Nieudanie logowanie uzytkownika: {0}”, user);

  Moim zdaniej to przysparza wiecej bledow niz korzysci.

  Polubienie

 4. Nadpisywanie ToString nie zawsze jest dobre, a implementacja przy pomocy string.Format może mieć skutki uboczne. Pierwszym z nich jest wywoływanie Geterów właściwości, które mogą zawierać logikę.
  Logika ta może nie być nawet widoczna w kodzie mając np. klasę faktury:

  class Invoice
  {
  public string Number { get; set; }
  public virtual Client Client { get; set; }
  // Other Properties

  public override string ToString()
  {
  return string.Format(„Invoice Number: {0}; From client: {1}”);
  }
  }

  i kawałek kodu zapisujący zamówienie:

  try
  {
  // saving Invoice
  }
  catch(SqlException e)
  {
  throw new RepoException(string.Format(„Error while saving invoice: {0}”, invoice), e);
  }

  może dojść do sytuacji w której wyjątek RepoException nie zostanie zgłoszony mimo zerwania połączenia z serwerem.
  Dzieje się tak ponieważ przy wirtualnej właściwości Client EF (albo inny maper) tworzy tymczasową klasę dziedziczącą po Client z implementacją właściwości, która zaciąga wartość „na żądanie”. Jeżeli połączenie z bazą zostało zamknięte i nie uda się go wznowić, to implementacja ta zgłosi nowy wyjątek, a informacje w oryginalnym wyjątku oraz wyjątku RepoException zostaną utracone. Jeszcze ciekawsze rzeczy się dzieją gdy wewnątrz implementacji właściwości znajduje się słówko lock.

  Z implementacji, którą przedstawiłeś można spokojnie używać gdy operujemy na POCO (np. DTO), albo na implementacjach wzorca ValueObject. Swoją drogą w przypadku ValueObject można zastosować dodatkową optymalizację polegającą na wyliczeniu wyniku toString w konstruktorze.

  Co do Comboboxów to posiadają one właściwości „DisplayMember”,”DisplayMemberPath”, albo ItemTemplate.

  Na koniec powiem, że sam używam ToStringa zawierającego string.Format żeby ułatwić sobie Debug albo na potrzeby ComboBoxów. Robię to głównie dlatego, że tak jest najłatwiej, a ryzyko wystąpienia negatywnych efektów o których pisałem jest w tych projektach nikłe. Warto jednak o nich wiedzieć.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s