Programista prawie jak chirurg – musi dbać o dłonie

Gdy po raz pierwszy usiadłem przed klawiaturą komputera PC zagadką było dla mnie to dlaczego klawisze F i J mają jakieś wypustki. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że pomagają one w łatwiejszym odnalezieniu czegoś, co określane jest jako HOME ROW.

Pojęcie HOME ROW jest wprowadzane na początku każdego kursu szybkiego pisania. Poprawne ułożenie dłoni na “wierszu domowym” pozwoli na szybsze i wygodniejsze pisanie. Dzięki “wymacaniu” wspomnianych wypustek palcami wskazującymi łatwiej jest nam go znaleźć i ułożyć na nim pozostałe 6 palców.

home_row

Źródło: http://www.typing.com/

Idealnie jest jeżeli nie musimy podnosić dłoni z tego miejsca, ale jeżeli nie macie dłoni jak Marcin Gortat to czasem będziecie zmuszeni to zrobić. Jednym z częściej wykorzystywanych klawiszy, po które trzeba sięgać jest Backspace. Gdyby tak móc przenieść go w miejsce innego klawisza, który jest bardzo blisko HOME ROW i który prawie nigdy nie jest wykorzystywany…

Da się. I to bez lutowania ;). Wystarczy przemapować Caps Lock tak, aby pełnił rolę Backspace Zaoszczędzi to spooooro machania prawą dłonią i trochę przyśpieszy pisanie. Prawa dłoń trochę odpocznie, a programista prawie jak chirurg – musi dbać o dłonie ;). Warto także przemapować Backspace, aby działał jak Caps Lock. Dzięki temu nie stracimy funkcji tego drugiego, ale ważniejsze jest to, że dzięki temu szybciej oduczymy się, aby tam sięgać po Backspace.

Aby przemapować klawisze można grzebać w rejestrze, ale łatwiej zrobić to przy wykorzystaniu darmowej aplikacji – KeyTweak. Procedura jest prosta. Po uruchomieniu programu wybieramy klawisz, który chcemy przemapować. Nadajemy mu funkcję innego klawisza, wykonujemy przemapowanie i na koniec stosujemy zmiany. Po ostatnim kroku konieczny będzie restart, więc zanim klikniecie Apply przemapujcie obydwa klawisze.

remapCapsLock

Może się wydawać, że takie przemapowanie niewiele zmieni. Ale dajcie mu szansę! Gdy po tygodniu pracy z taką klawiaturą usiądziecie do nie swojej zobaczycie, że mały palec sam leci do Caps Locka w celu skasowania znaków przed kursorem i brak takiego przemapowania będzie niewygodny.

Jak wypróbujecie dajcie znać, czy mapowanie się przyjęło. Tu lub na twitterze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s