My bookshelf

Dojeżdżanie do pracy komunikacją miejską ma swoje plusy. Jednym z nich jest możliwość czytania w drodze do i z pracy. Prawie codziennie wykorzystuję ten czas na czytanie jakichś książek. Na ogól związanych z programowaniem.

Poniżej będę przedstawiał opis przeczytanych książek (najpierw na bieżąco, z czasem przeczytanych jakiś czas temu).

code_complete_2nd_cover

Code Complete 2nd edition, Steve McConnell

Po przeczytaniu dobrych opinii nt. książki postanowiłem, że trzeba ją przeczytać. Niestety zawiodłem się. Książka nie jest zła, ale wiele z tych informacji znałem już z wielu innych książek. Np. “Wujka Boba”. Wiele przykładów dotyczy języków takich jak C/C++, o których już zapomniałem i nie chcę sobie przypominać. Do tego jakoś ciężko się ją czyta. Nie dałem rady przebrnąć przez całą (ok 850 stron). Pewnie jeszcze kiedyś zaglądnę do niej, aby przejrzeć jakiś rozdział, ale nie polecam jako pierwszą książkę o “dobrych praktykach”. Na usprawiedliwienie książki należy dodać, że została wydana w 2004 roku. A w IT 10 lat to kupa czasu.

W mojej aktualnej pracy przewidujemy przyszłość. A dokładniej robi to kolega przy biurku obok. Wykorzystuje język R i podsłuchałem też kiedyś, że wykorzystuje coś co nazywa się regresja. Wiadomo jak i z czym kojarzy się to słowo programiście. A tutaj wyglądało na to, że może być to również coś przydatnego. Aby to wyjaśnić sięgnąłem po tę książkę.
W książce poznacie m. in. sposoby wizualizacji danych przy pomocy języka R. Nauczycie się co to są i dlaczego należy stosować grupy kontrolne. Dowiecie się jak rozwiązywać problemy optymalizacyjne w Excelu. I poznacie inną niż dotychczas wam znana regresję. A wszystko to przedstawione na interesujących i prostych przykładach zrozumiałych dla zupełnie początkujących w tej dziedzinie. Dodam, że w rozdziale o regresji będziecie przewidywali ile % podwyżki zażądać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Czy trzeba zachęcać do przeczytania? 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s